ECHO PROGRES

ECHO PROGRES Holistyczny Model Wsparcia Osób Niesłyszących Fundacji-ECHO-

KHModel wypracowany w oparciu o    22 letnie doświadczenia  działalności PFPDN -ECHO-. Główne założenia  modelu i zadania z nich wynikające  mają na celu ograniczanie zjawiska  wykluczenia społecznego oraz  zwiększanie  szans na satysfakcjonujące życie w społeczeństwie dzieci, młodzieży i dorosłych osób niesłyszących

Główne założenia:

1. Wsparcie obejmuje osoby niesłyszące od urodzenia do dorosłości i ich rodziny oraz otoczenie społeczne.
  2. Terapia  indywidualna  i grupowa jest realizowana  poprzez długofalowe,  kompleksowe oddziaływania logopedyczne, psychologiczne, pedagogiczne, stymulację rozwoju intelektualnego, emocjonalnego i społecznego (ze szczególnym uwzględnieniem wczesnego wspomagania).
  3. Indywidualne i interdyscyplinarne podejście do każdego podopiecznego.
  4. Współudział rodziców w tworzeniu indywidualnej ścieżki terapii dziecka.
  5. Tworzenie programów wsparcia dla młodzieży i dorosłych – organizowanie grup wsparcia, zatrudnienia wspomaganego oraz współpracy międzynarodowej.
  6. Poznawanie i włączanie do terapii Polskiego Języka Migowego (PJM) oraz alternatywnych środków komunikowania się.
  7. Angażowanie podopiecznych w wydarzenia kulturalne, rekreacyjne i sportowe.
  8. Angażowanie rodziców w działania samopomocowe – tworzenie grup wsparcia, podejmowanie działań w Radzie Rodziców.
  9. Realizowanie wolontariatu w różnych formach w Fundacji, w kraju i za granicą.
  10. Organizowanie wyjazdów terapeutycznych ( w tym turnusów rehabilitacyjnych).
  11. Budowanie odpowiedniego klimatu w pracy terapeutycznej i codziennych relacjach
    – wzajemnej pomocy, szacunku  i współpracy- tworzenie jednej Wielkiej Rodziny.
  12. Kooperacja z organami administracji państwowej, samorządem lokalnym,
    z placówkami oraz firmami państwowymi i prywatnymi (w tym medycznymi
    i edukacyjnymi) a także z organizacjami pozarządowymi.